niedziela, 17 maja 2015

#HakiPBK- Debata


Fot. TVP
Za nami pierwsza debata przed II turą wyborów Prezydenta RP. Nie będę opisywał jej przebiegu, nie będę też oceniał kto wypadł w niej lepiej, bo moim zdaniem nie było zdecydowanego zwycięzcy i dokonanie takiego podsumowania w dużej mierze zależy od sympatii politycznych.

Chciałbym się skupić na ciekawym zagraniu ze strony prezydenta Komorowskiego, który chcąc udowodnić Andrzejowi Dudzie częste zmiany poglądów sięgnął do kwestionariusza ze strony mamprawodziedziec.pl.

Pierwszym atakiem PBK było wypomnienie Dudzie, że według niego Unia Europejska powinna ustalić bardziej restrykcyjne limity emisji gazów cieplarnianych i szkodliwych pyłów co PBK zinterpretował jako opinię szkodliwą dla polskiego górnictwa, którego Duda obecnie tak broni jeżdżąc na Śląsk.

Faktycznie Andrzej Duda udzielił takiej odpowiedzi:
screen: mamprawowiedziec.pl

Ale niestety nie sposób potraktować tego zarzutu inaczej niż manipulację. Odpowiedzi, których Duda udzielił w poprzednich pytaniach dają pełniejszy obraz jego poglądów na politykę klimatyczną i trudno je uznać za szkodliwe dla polskiego górnictwa:

screen: mamprawowiedziec.pl

screen: mamprawowiedziec.pl

Kolejny zarzut PBK dotyczył wspólnej polityki rolnej. Wg prezydenta Duda opowiedział się przeciw niej. Tym razem prezydent trafił celniej, chociaż odpowiedź Dudy w kwestionariuszu nie jest wypowiedzianym przez niego zdaniem tylko wyborem bliższej mu opcji, która jest raczej ogólna (stopniowo dochodzić) co daje dosyć duże pole do interpretacji. 

screen: mamprawowiedziec.pl
I jeszcze jeden zarzut PBK- najbardziej trafny, jednak odpowiedź Dudy nie jest szczególnie kontrowersyjna. PBK przedstawił to tak jakby Duda był przeciwko rolnikom.
screen: mamprawowiedziec.pl od @Mattansky (dzięki za czujność)
Podsumowując:

Prezydent Komorowski wyciągając odpowiedzi Andrzeja Dudy z kwestionariusza "mamprawowiedziec.pl"  przed wyborami do PE pokazał, że jego sztab zrobił dobry research wypowiedzi kontrkandydata i PBK posłużył się nimi dość sprawnie wykorzystując zaskoczenie przeciwnika (chociaż w pierwszym przypadku nie obyło się bez manipulacji). Zarzuty jak się okazuje nie były wcale tak mocne jak można było przypuszczać podczas oglądania debaty i sztab Dudy mógł przygotować swojego kandydata do sensownego ich odparcia. Widać nad czym trzeba popracować przed czwartkową debatą.

LINK DO PEŁNEGO KWESTIONARIUSZA

2 komentarze:

  1. kto ty jesteś - PO
    jaki znak twój - kłamstwo.....

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie całe PO z Bronkiem Komorowskim na czele to wielkie kłamstwo i manipulacja. Wstyd dla Polski że taka osoba nas reprezentuje - czas to zmienić.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń